نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل

آشنایی با روش های مختلف جلوگیری از گرفتگی عروق قلب

جلوگیری از گرفتگی عروق قلب به شما کمک می کند تا قدمی مهم در سلامت خود بردارید. امروزه بسیاری از افراد به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست دچار بیماری های قلبی می شوند. با رعایت یکسری نکات ساده اما مهم می توانید سلامت قلب خود را به بهترین شکل تضمین نمایید. در این مقاله با عوارض گرفتگی عروق قلب و راه کاری مهم جهت جلوگیری از آنها آشنا خواهیم شد. در ضمن برای دیدن اسامی بهترین دکتر قلب به لینک اشاره شده کلیک کنید.

آشنایی با عوارض گرفتگی عروق قلب

بهتر است بدانید گرفتگی عروق قلب عوارض بسیار جدی را برای افراد به دنبال دارد. در ادامه نگاهی بر شایع‌ ترین عوارض گرفتگی عروق خواهیم داشت. یکی از این عوارض سکته مغزی و بیماری شریان کاروتید است. در واقع گرفتگی رگ‌ های نزدیک مغز باعث سکته مغزی ناقص یا کامل می شود. از دیگر عوارض جدی این بیماری نارسایی قلبی و سکته است. این گرفتگی با محدود و مسدود کردن جریان خون قلب سکته و نارسایی قلبی را به دنبال دارد. همچنین در مواقعی که شریان‌ های ورودی به کلیه ‌ها محدود می شوند خون و اکسیژن به کلیه نرسیده و عملکرد کلیه به مرور زمان دچار اختلال می شود. به نوعی می توان گفت این عارضه بیماری مزمن کلیوی را به دنبال دارد. از دیگر عوارض گرفتگی عروق قلب می توان به بیماری عروق کرونری و بیماری شریان محیطی اشاره داشت.

نگاهی بر روش های مختلف جلوگیری از گرفتگی عروق قلب

امروزه بیماری های قلبی به دلیل سبک نادرست زندگی و تغذیه ناسالم با رشد چشمگیری مواجه شده اند. در این بخش نگاهی بر  برخی روش های مختلف جلوگیری از گرفتگی عروق قلب خواهیم داشت.

ورزش منظم: یکی از علل گرفتگی عروق و بیماری های قلبی اضافه وزن، می باشد. کم کردن وزن تاثیر بسیار زیادی در کاهش خطر بیماری های قلبی دارد. با انجام ورزش های هوازی ساده همچون دوچرخه سواری، پیاده روی تند، ایروبیک، دویدن، تنیس و شنا به راحتی می توان قلب خود را قوی کرده و سطح پلاک را پایین آورد. بهتر است در طول روز ۳۰ الی ۶۰ دقیقه این ورزش ها را انجام دهید.

کاهش استرس: یکی از روش های مهم و موثر در جلوگیری از گرفتگی عروق قلب کاهش استرس است. استفاده از ورزش های تنفسی، یوگا و مدیتیشن تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس دارند. با انجام این ورزش های ساده می توانید استرس خود را کاهش داده و آن را به بهترین شکل مدیریت نمایید.

ترک سیگار: یکی ازعوامل مهم گرفتگی عروق سیگار کشیدن است. در واقع سیگار کشیدن باعث آسیب دیدن عروق و افزایش سرعت رشد چربی های اضافه می شود. با ترک کردن سیگار می توانید خود را از از خطرات بیماری های قلبی نجات دهید.

سلامت قلب و پرهیز از چربی های ترانس

بهتر است بدانید یکی از عواملی که تاثیر بسیاری بر روی پلاک های عروقی دارد، نوع چربی خوراکی است. به جرات می توان گفت یکی از روش های مهم و موثر در جلوگیری از گرفتگی عروق قلب پرهیز از چربی های ترانس می باشد. قبل از هر چیز بهتر است غذاهای حاوی چربی های ترانس بالا را بشناسید. غذا های سرخ کردنی، غذاهای فراوری شده، انواع کیک ها، کلوچه و بیسکوئیت، محصولات حاوی روغن هیدروژنه و مارگارین و کره های دیگر از جمله غذاهای حاوی چربی های ترانس بالا هستند. همچنین چربی های اشباع نیز بر سلامت قلب تاثیر منفی دارند.

این نوع چربی اغلب در لبنیات، روغن پالم و فرآورده های حیوانی همچون گوشت گاو و خوک وجود دارد. بهترین راه جهت جلوگیری از گرفتگی عروق قلب استفاده از چربی های غیر اشباع است. مصرف این نوع چربی ها تاثیر بسیار زیادی در سلامت قلب دارد. چربی های غیر اشباع در چربی گوشت ماهی و گیاهان به وفور یافت می شود. برای دریافت این نوع چربی بهتر است در برنامه غذایی خود مواد غذایی مختلفی همچون آووکادو، چربی ماهی،زیتون، گردو و روغن بعضی از سبزیجات، مثل زیتون و آفتاب گردان را قرار دهید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *