نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
فرآیند تخریب ساختمان

آشنایی هر چه بیشتر با فرآیند تخریب ساختمان

فرآیند تخریب ساختمان شامل یکسری مراحل مختلف است. تمامی این مراحل باید با دقت و به صورت اصولی انجام شوند. در این مبحث نگاهی بر مراحل مختلف این فرآیند خواهیم داشت.

فرآیند تخریب ساختمان
فرآیند تخریب ساختمان

نگاهی بر اولین فرآیند تخریب ساختمان

اولین فرآیند تخریب ساختمان بررسی وضعیت ساختمان و سازه است. در این مرحله باید پارامترهای مختلف سازه و محیط اطراف آن پیش از تخریب با دقت خاصی بررسی شوند. از روش های بررسی وضعیت ساختمان جهت تخریب می توان به نقشه برداری ساختمان و سازه اشاره کرد. در ادامه نگاهی بر این مراحل خواهیم داشت.

در نقشه ‌برداری ساختاری موارد مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. متخصصان در این مرحله روش ساخت، سیستم سازه ‌ای و شرایط سازه ‌ای مخازن، طاق‌ های زیر زمینی و زیرزمین ها را مورد بررسی قرار می دهند. همچنین از دیگر مواردی که در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرد سیستم ساختاری اصلی به کار رفته در طراحی ساختمان و وضعیت فعلی آن است.

در نقشه برداری از ساختمان نیز مسائل و موارد مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد. انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان یکی از این موارد محسوب می شود. همچنین از دیگر موارد مورد بررسی در این مرحله می توان به بررسی وجود فاضلاب، مواد ناشی از مواد شیمیایی سمی و مواد قابل اشتعال یا انفجاری مورد بررسی قرار می گیرند. متخصص در این مرحله شرایط زهکشی و مشکلات احتمالی در آلودگی آب، سیل و فرسایش را بررسی می کنند.

در این مرحله از فرآیند تخریب ساختمان کارشناس امکانات مشترک با ساختمان های مجاور همچون دیوارهای جدا کننده و راه پله های مشترک را مورد بررسی قرار می دهد. شرایط تردد عابر پیاده و وسایل نقلیه مجاور از دیگر مواردی است که در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرد. در نقشه برداری از ساختمان حساسیت محله نسبت به لرزش و تاثیر ترافیک و صدا و گرد و غبار مورد ارزیابی قرار می گیرد.

چگونگی حذف مواد خطرناک پیش از تخریب ساختمان

دومین فرآیند تخریب ساختمان به حذف مواد خطرناک پیش از تخریب مربوط می شود. قبل از انجام عملیات تخریب باید مواد خطرناک با دقت حذف شوند. در واقع قبل از تخریب بهتر است مواد قابل اشتعال، مواد نفتی و مواد معدنی خطرناک قبل از تخریب پاکسازی گردند. این کار باید توسط یک تیم تخصصی و مجرب انجام شود.

نگاهی بر تهیه طرح به عنوان سومین فرآیند تخریب ساختمان

سومین فرآیند تخریب ساختمان مربوط به تهیه طرح تخریب می شود. در این مرحله باید یک طرح تخریب دقیق مطابق با انتخاب روش تخریب، حذف مواد خطرناک و اطلاعات بدست آمده در مرحله نقشه برداری تهیه شود. در این طرح متخصص باید فاصله ساختمان را از خیابان ‌ها و سازه‌ های مجاور، ساختمان های مجاور و سیستم پشتیبان سازه تعیین نماید. همچنین در این طرح باید زمان لازم برای روند تخریب کامل مشخص شود. روش رسیدگی به آوارهای ساختمان تخریب شده از دیگر مواردی است که در این طرح توسط متخصص تعیین می گردد. انتخاب و انجام این طرح به دانش و تخصص بالایی در این زمینه نیاز دارد.

انجام اقدامات ایمنی لازم پیش از تخریب

از دیگر فرآیندهای مهم تخریب ساختمان انجام اقدامات ایمنی لازم پیش از تخریب است. لازم است قبل از اجرای این مرحله از فرآیند تخریب ساختمان باید به ناظران سایت، مهندسان و تمامی کارگران در مورد روند تخریب و خطرات احتمالی توضیح داده شود. باید از سایت و محل تخریب تمام کالاهای قابل اشتعال همچون سوخت، چوب، الوار و …  را خارج کنید. تجهیزات آتش نشانی نیز باید تا پایان مراحل تخریب به منظور حفظ ایمنی در محل مستقر باشند. در موقع تخریب ممکن است کارگران با مشکلات بسیاری همچون قرار گرفتن در معرض سروصدای زیاد، گرد و غبار یا مواد شیمیایی، گرمای شدید و … قرار بگیرند. بنابراین لازم است امکانات پزشکی و کمک‌ های اولیه در دسترس باشند. حضور واحد HSE در پروژه‌ های بزرگ جهت رسیدگی به مسائل ایمنی لازم و ضروری است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *