نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل

نحوه جراحی تعویض دریچه قلب

پزشکی و سلامت

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ 453 بازدید
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل

نحوه جراحی تعویض دریچه قلب

در قلب انسان 4 دریچه وجود دارد. با هر بار تپش قلب دریچه ها باز و بسته می شوند. اما اگر یکی از دریچه ها خوب کار نکنند عملکرد قلب مختل می شود. در برخی موارد بیمار باید دریچه قلب خود را تعویض کند. جراحی تعویض دریچه قلب باید توسط بهترین دکتر قلب انجام شود.

تعویض دریچه قلب بدون عمل باز

بهتر است بدانید که امکان عمل تعویض دریچه آئورت قلب بدون جراحی وجود دارد. اما در برخی موارد بیمار مجبور به انجام جراحی میترال یا دریچه قلب است. در صورت نیاز باید به مراکز جراحی پیشرفته مراجعه کنید، زیرا اختلال در عملکرد دریچه قلب سبب نارسایی قلبی می شود. در عمل جراحی تعویض دریچه قلب پزشک دریچه قلب را  با یک دریچه بیولوژیکی قلب که از حیوانات یا بافت‌های بدن انسان ساخته شده و یا یک دریچه مکانیکی تعویض می کند.

چه زمانی باید نسبت به تعویض دریچه قلب اقدام کنیم؟

چه زمانی باید نسبت به تعویض دریچه قلب اقدام کنیم؟ در صورتیکه یکی از دریچه های قلب به خوبی کار نکنند دچار بیماری قلبی می شویم. با دستور پزشک مجبور به ترمیم و یا تعویض دریچه قلب می شویم. یکسری علائم نشان دهنده اختلال در عملکرد دریچه ها است. از این علائم می توان به مشکلات تنفسی، تپش قلب، ورم پا، مچ پا یا شکم، افزایش سریع وزن به دلیل احتباس مایعات، سرگیجه و درد قفسه سینه اشاره کرد. به محض بروز هر کدام از این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع جراحی قلب

برای جراحی تعویض دریچه قلب دو نوع جراحی وجود دارد. از انواع جراحی دریچه قلب می توان به جراحی قلب بسته و یا جراحی قلب باز اشاره کرد.

جراحی قلب بسته

این نوع جراحی با چشم بسته و بدون دید جراح بر روی قلب متحرک و با ضربان توسط کاتتر بالون یا انگشت انجام می گیرد. معمولا برای درمان بیماری هایی از قبیل  ترمیم تنگی دریچه میترال قلب، ناهنجاری مادرزادی قلب مخصوصا در کودکان، باتری قلب، کوآرکتاسیون آئورت (تنگی آئورت که یک نوع بیماری قلبی مادرزادی است) در ناهنجاری حلقه عروقی قلب، PDA مجرای شریانی باز از جراحی قلب بسته استفاده می کنند.

جراحی قلب باز

این نوع عمل جراحی با کمک ماشین قلب و ریه مصنوعی انجام می شود. برای انجام این کار پزشک قلب و ریه بیمار را به طور موقت از کار می اندازد. سپس قفسه سینه از وسط شکافته می شود. پزشک پس از بررسی وضعیت بیمار نوع عمل جراحی تعویض دریچه قلب را تشخیص می دهد.

 رایج ترین مشکلات دریچه قلب که به جراحی قلب باز نیاز دارند

در برخی موارد از قبیل تنگی دریچه قلب پزشک جراحی قلب باز را پیشنهاد می دهد. در تنگی دریچه میترال لت‌ها به اندازه کافی باز نمی شوند. بنابراین تنها مقدار کمی خون از راه دریچه جریان پیدا می کند. درصورت ضخیم شدن لت ها تنگی دریچه میترال اتفاق می افتد. پزشک با انجام جراحی باز یا دریچه ها را باز می کند و یا یکی از دریچه ها را با دریچه جدید تعویض می کند.

از دیگر مشکلات که با جراحی باز قابل درمان است نارسایی دریچه قلب می باشد. منظور از نارسایی دریچه قلب عدم کارایی مناسب دریچه قلب است. در واقع عدم حرکت درست دریچه سبب نشت خون به عقب می شود. بنابراین پزشک با تعویض دریچه قلب سبب بهبود وضعیت بیمار خواهد شد.

امکان ترمیم خود به خودی دریچه قلب وجود دارد؟

پاسخ این سوال خیر است. دریچه قلب قادر به ترمیم خودش نیست. حتی بیماری دریچه قلب به مرور زمان بدتر می شود. می توان گفت فرد با گذشت زمان علائم بیشتری را تجربه می کند. در نهایت سلامت فرد به خطر می افتد. پزشک ابتدا برای بهبود وضعیت بیمار دارو تجویز می کند. اما جراحی تنها راه حل موثر در دراز مدت به حساب می آید. شما برای انجام جراحی دریچه قلب باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در چه مواردی انجام جراحی دریچه قلب ضروری است؟

در برخی موارد مشکل دریچه قلب به صورت مادر زادی است. این بدان معنا می باشد که فرد با مشکل دریچه به دنیا می آید. اما در برخی موارد با گذشت زمان دریچه قلب دچار نشتی، سفتی یا باریک شدن می شود. در صورت بروز یکسری علائم مانند مشکل در تنفس، درد قفسه سینه و غش کردن باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. توجه داشته باشید که دارو در بهبود علائم موثر است. اما تنها گزینه موثر در دراز مدت جراحی تعویض دریچه قلب می باشد.

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *