نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل

تاثیر آمپول یائسگی زودرس در درمان یائسگی زود هنگام

آمپول یائسگی زودرس

به گزارش نیاز مردم , آمپول یائسگی زودرس یکی از روش های درمان یائسگی زود هنگام به شمار می آید. برای درمان یائسگی زود هنگام دکتر معمولا متناسب با شرایط بیمار از روش های مختلفی استفاده می کند. در صورتی که این عارضه به موقع درمان نشود ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

آشنایی هر چه بیشتر با یائسگی زودرس

بهتر است بدانید یائسگی دوره خاصی از زندگی است که خانم ها بعد از رسیدن به سن خاصی این دوره را تجربه می کنند. میانگین سنی شروع یائسگی اغلب بین 45-55 سال است. خانم ها معمولا یائسگی طبیعی را در اوایل دهه 50 سالگی پشت سر می گذارند. در صورتی که این دوره زودتر از حد معمول شروع شود یائسگی زودرس نام دارد. تفاوت بین یائسگی طبیعی و زودرس فقط به زمان وقوع آن ها مربوط می شود. بهتر است بدانید یائسگی زودرس و طبیعی هر دو منجر به ناتوانی خانم ها در باردار شدن می شوند.

آمپول یائسگی زودرس

نگاهی بر دلایل ایجاد یائسگی زود هنگام

امروزه طبق تحقیقات انجام شده دلایل متعددی در ایجاد یائسگی زودرس تاثیرگذار هستند، از اینرو نگاهی بر این دلایل خواهیم داشت.

شرایط خود ایمنی: امروزه یکی از دلایلی که خانم ها را مجبور به استفاده از آمپول یائسگی زودرس می کند شرایط خود ایمنی است. خانم هایی که مبتلا به بیماری هایی همچون آرتریت روماتوئید، لوپوس، کم کاری تیروئید و بیماری کرون هستند، بیشتر به عارضه یائسگی زود هنگام مبتلا می شوند.

شرایط ژنتیکی: خانم ها اغلب حدود ۵ تا ۳۰ درصد به دلایل شرایط ژنتیکی به یائسگی زودرس مبتلا می گردند.

لیست دکتر زنان و زایمان در اردبیل را میتوانید در لینک اشاره شده کلیک کنید و ببینید.

عفونت ویروسی

داشتن عفونت های ویروسی: از دیگر دلایلی که استفاده از آمپول یائسگی زودرس را ضروری می سازد داشتن عفونت های ویروسی است. در واقع برخی عفونت های ویروسی همچون اوریون یا سیتومگالوویروس در برخی از خانم ها منجر به یائسگی زودهنگام می شود.

شیوه زندگی

شیوه زندگی: از دیگر دلایلی که خانم ها را جهت درمان نیازمند تزریق آمپول یائسگی زودرس و دیگر درمان ها می کنند، شیوه زندگی غلط است. سیگار کشیدن یکی از این دلایل به شمار می آید. از آنجا که سیگار کشیدن اثرات آنتی‌ استروژن دارد، از اینرو باعث یائسگی زودرس می شود. مصرف مشروبات الکلی، شیمی درمانی برای سرطان، حذف تخمدان ها، بی تحرکی، استفاده از فست فود  و … از دیگر دلایل مبتلا شدن به یائسگی زود هنگام است.

با چه روش هایی می توان با علائم یائسگی زودرس مقابله کرد؟!

از آنجا که یائسگی زودهنگام چالش‌های بسیاری را برای خانم‌ ها و شریک آن‌ ها ایجاد می ‌کند، از اینرو لازم است با استفاده از یکسری روش ها با آن مقابله کرد. امروزه پزشکان از روش های مختلفی جهت مقابله با یائسگی زودهنگام استفاده می کنند. مصرف داروهای هورمونی ضد بارداری و داروهای ضد افسردگی یکی از این روش ها است. همچنین تزریق آمپول یائسگی زودرس از دیگر روش های مقابله با این عارضه به شمار می آید. هورمون ‌درمانی و استفاده از روان‌ کننده به منظور جبران خشکی واژن در رابطه جنسی از دیگر روش های مقابله با یائسگی زود هنگام است. داشتن سبک زندگی سالم و لیزر درمانی واژن از دیگر روش های پیشنهادی است.

امپول جلوگیری از یائسگی زودرس

یائسگی زودرس عوارض بسیار زیادی را به دنبال دارد. یکی از این عوارض مهم و نگران کننده ناباروری است. همچنین با یائسگی زودرس جریان ثابت استروژن نیز حذف می شود. حذف استروژن آسیب های بسیاری را به بدن وارد می کند. بهتر است بدانید وجود استروژن در بدن کلسترول بد (LDL) را کاهش و کلسترول خوب (HDL)  را افزایش می دهد. از دیگر مزیت‌ های استروژن در بافت‌ های بدن شل کردن رگ‌ های خونی و آسیب نرسیدن به استخوان ‌ها است. در واقع یکی از روش های درمان این بیماری تزریق آمپول جلوگیری از یائسگی زودرس است. بهتر است بدانید کنترل این بیماری بر اساس زمان شروع یائسگی متفاوت می باشد.

روش جلوگیری از یائسگی زودرس

روش جلوگیری از یائسگی زودرس : پزشکان اغلب از درمان جایگزین هورمونی (HRT) برای جلوگیری خطرات احتمالی ناشی از یائسگی زودهنگام استفاده می کنند. در این روش هورمون ‌های پروژسترون و استروژن جهت کنترل علائم به تعادل می‌رسند. پزشکان از این روش بنا به شرایط بیمار به شکل های متفاوتی برای درمان استفاده می کنند. علاوه بر تزریق آمپول یائسگی زودرس پزشکان از روش جلوگیری از یائسگی زودرس  همچون قرص، حلقه واژن، قرص واژینال، پچ و اسپری یا ژل برای درمان این عارضه استفاده می کنند. همچنین برای این بیماران از پچ ترکیبی با استروژن، IUS و قرص نیز استفاده می شود. تجویز تستوسترون نیز ممکن است برای کسانی که دارای میل جنسی کمی هستند نیز انجام شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *