نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
روش های تخریب ساختمان

آشنایی با روش های مختلف تخریب ساختمان و مزایا و معایب آنها

تخریب ساختمان یکی از کارهایی است که به دانش و تخصص در این زمینه نیاز دارد. این کار اگر به صورت اصولی و توسط افراد متخصص انجام نشود ممکن است صدمات مالی و جانی زیادی را به دنبال داشته باشد. در این مقاله با انواع مختلف روش های تخریب و معایب و مزایای آنها آشنا خواهیم شد.

روش های تخریب ساختمان
روش های تخریب ساختمان

روش های تخریب ساختمان

بهتر است بدانید امروزه جهت تخریب ساختمان افراد از روش های مختلفی استفاده می کنند. در ادامه نگاهی بر برخی از این روش ها خواهیم داشت.

روش تخریب دستی ساختمانی: یکی از روش های رایج تخریب سازه و ساختمان روش دستی است. از این روش اغلب روش های تخریب ساختمان های کوچک استفاده می شود. در واقع فرآیند تخریب در این روش بدون استفاده از ماشین آلات تخریب انجام می شود. این روش در مقایسه با دیگر روش ها هزینه کمتری به دنبال دارد. این روش در صورتی که با رعایت نکات و دستورالعمل ‌ها و توسط نیروی انسانی ماهر انجام شود از ایمنی قابل قبولی برخودار خواهد بود. همچنین این روش باعث کاهش اثرات زیست محیطی و کاهش هزینه‌های پروژه می شود، زیرا مصالح و مواد حاصل از تخریب بازیافت می گردند. در کنار مزایای ذکر شده این روش با سرعت پائین اجرا می شود. همچنین این روش برای تخریب ساختمان های بیش از دو طبقه مناسب نیست. برای تخریب خانه های دو طبقه بهتر است عملیات تخریب را از طبقات بالایی شروع کنید.

تخریب ساختمان به روش مکانیکی: از دیگر روش های تخریب سازه و ساختمان می توان به روش مکانیکی اشاره کرد. در این روش ماشین آلات و ابزار تخصصی مکانیکی نقش هدایتگر را به عهده دارند. در این روش برای تخریب اغلب از بیل‌های مکانیکی، بلدوزر و ماشین آلاتی مانند آن استفاده می شود. هزینه انجام این روش در مقایسه با روش دستی بیشتر است. اما بر خلاف روش دستی با سرعت بسیار بالایی انجام می شود. این روش برای ساختمان هایی که بیش از ۵ طبقه دارند گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

آشنایی با نحوه استفاده از گوی تخریب برای انجام این کار

یکی از روش های قدیمی روش های تخریب ساختمان استفاده از گوی تخریب است. در این روش تخریب با استفاده از یک گوی فولادی بزرگ که به یک جرثقیل آویزان شده انجام می شود. این گوی با برخورد به ساختمان آن را تخریب می نماید. این روش امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش اغلب برای سیلوها، ساختمان‌ های مخروبه ودیگر تاسیسات صنعتی استفاده می شود. انجام این روش نیازمند استفاده از نیروی انسانی با مهارت بالا و فضای آزاد بسیار زیاد در اطراف جرثقیل است.

آشنایی با روش تخریب انفجاری

یکی از تخصصی‌ ترین انواع روش‌ های تخریب ساختمان روش انفجاری است. این روش نیازمند تخصص، دانش و برنامه ‌ریزی دقیق ‌تری می باشد. ساختمان مورد نظر قبل از شروع عملیات باید به طور کلی تخلیه شود. همچنین منطقه اطراف ساختمان باید توجه به بزرگی ساختمان و شعاع انفجار به صورت کامل پاکسازی شود. در ابتدا باید عملیات پیش تضعیف سازه مطابق نظر متخصصین در این زمینه صورت بگیرد. این عملیات به نوعی تضمین کننده تخریب اصولی ساختمان و استفاده بهینه از مواد منفجره محسوب می شود. همچنین عملیات پیش تضعیف سازه اثرات زیست محیطی انفجار را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. در این روش مطابق با نحوه سقوط سازه دو نوع انفجار وجود دارد.

سقوط سازه در جای خودش: این روش بهترین گزینه روش های تخریب ساختمان هایی است که فضاهای آزاد در اطراف آن وجود نداشته باشد. در این شرایط باید عملیات به گونه ای انجام شود که ساختمان درست در مکان خود سقوط کند. به نوعی می توان گفت ساختمان باید بر خود آوار شود. مواد منفجره باید توسط متخصصین و کارشناسان در طبقات پایین ساختمان قرار داده شوند.

سقوط سازه به طرفین : در این روش تخریب مکان مورد نظر یک درخت سقوط می کند.  انفجار و عملیات پیش تضعیف باید به گونه ای اجرا شود که ساختمان به یک سمت دلخواه فرو بریزد. این نوع تخریب در صورت وجود فضای آزاد در کنار ساختمان مناسب و ایده آل است. به منظور کنترل جهت سقوط ساختمان می توان از کابل ‌های فولادی استفاده کرد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *