نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل

صنعت بازیافت پلاستیک و تاریخچه آن

بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک به دلیل تجزیه ناپذیر بودن این ماده می تواند اقدامی برجسته جهت جلوگیری از ورود پلاستیک به طبیعت باشد و همچنین در حفظ منابع محدود انرژی کره زمین نیز کمک نماید.

اولین مورد بازیافت پلاستیک سالها پیش در آمریکا انجام گرفت. این صنعت و فرهنگ سازی آنقدر در آمریکا پیشرفت کرد که امروز تمامی آمریکایی ها به برنامه بازیافت دسترسی دارند. همچنین اکثر آنها از محصولات تولید شده توسط بازیافت پلاستیک استفاده می کنند. طیف محصولات تولید شده از بازیافت پلاستیک در آمریکا بسیار گسترده است. از پلاستیک های معمولی گرفته تا مبلمان، وسایل آشپزخانه و لباس، همگی توسط بازیافت تولید می شوند. پلاستیک ماده ای است که تولید آن بسیار هزینه بر می باشد و همچنین در صورت ورود آن به طبیعت، تجزیه آن هزاران سال به طول خواهد انجامید. در مقابل بازیافت هزینه بسیار کمتر و مقرون به صرفه ای دارد و موجب جلوگیری از ورود زباله پلاستیک به طبیعت خواهد شد. دو دلیل فوق اهمیت بسیار زیاد بازیافت را نشان می دهد.

جهت آشنایی با کلمه بازیافت میتوانید به صفحه درج شده در کلمه بازیافت رجوع کنید.

تاریخچه بازیافت پلاستیک در آمریکا

بگذارید نگاهی به تاریخچه صنعت بازیافت پلاستیک در آمریکا بیاندازیم. در سال 1972 اولین کارخانه بازیافت در ایالت پالاس شروع به کار کرد. در آن زمان این کارخانه تنها زباله های محلی را بازیافت می کرد. هشت سال پس از آن به تدریج شهر های بزرگ آمریکا برنامه هایی را برای جمع آوری و تفکیک زباله ها اجرا کردند. تنها چهار سال پس از اجرای این برنامه، بازیافت در آمریکا به بیش از صد میلیون پوند در سال رسید. در سال 1988، کشور آمریکا به عنوان اولین کشور در تاریخ که صنعت بازیافت را راه اندازی کرده، لوگو بازیافت را طراحی کرد. این لوگو به شکل مثلث و از سه فلش تشکیل شده بود. تمامی شرکت های تولید کننده محصولات بازیافتی الزام به استفاده از این لوگو بر روی محصول خود داشتند. این لوگو در واقع به مصرف کننده نشان می داد که محصول مورد نظر از مواد بازیافتی ساخته شده است.

در اواخر دهه هشتاد میلادی، تعداد شرکت های تولید کننده محصولات بازیافتی در ایالات متحده افزایش چشمگیری داشتند. در همان زمان شرکت کوکاکولا شروع به استفاده از پلاستیک بازیافتی در بطری های نوشابه خود کرد. این اقدام شرکت کوکاکولا قدمی بزرگ در صنعت بازیافت حساب میشد.

در سال 1993 اتفاق بزرگ دیگری در صنعت بازیافت افتاد. کارخانه تولید لباس پاتاگونیا از بطری های پلاستیکی بازیافتی در تولید انواع لباس های خود استفاده کرد و پارچه های تولیدی بسیار نرم و با دوام بودند.

لوگو بازیافت اولین بار توسط ایالات متحده طراحی و بر روی تمامی محصولات بازیافتی درج گردید.

روز بازیافت در ایالات متحده

در اواخر دهه نود میلادی، دولتمردان آمریکایی که به اهمیت بازیافت پیدا برده بودند اقدام به نام گذاری یک روز در سال به نام بازیافت کردند تا تمامی مردم ایالات متحده به بازیافت و اهمیت آن بیشتر پی ببرند. همچنین در سال 2000 صحبت از تفکیک زباله در مبدا نیز به میان آمد و در تمامی خیابان ها سطل هایی با رنگ های خاص برای ضایعات مختلف طراحی شدند. این عمل سبب شد تا فرآیند تفکیک زباله توسط خود مردم انجام شود و فرایند بازیافت تسریع گردد.

همانگونه که مشاهده می کنید آمریکا سال ها است که در زمینه بازیافت تلاش می کند و این تلاش موجب کاهش چشمگیر هزینه ها و همچنین صرفه جویی در مصرف منابع محدود انرژی شده است. این اتفاق به صورت مشابه در ایران هم در حال انجام است.

بازیافت مواد پلاستیکی در ایران

در ایران بسیاری از بنگاه های ضایعاتی اقدام به خرید پلاستیک بازیافتی از مردم می کنند و این عامل سبب تشویق مردم در امر بازیافت شده است. متاسفانه برخی از بنگاه های ضایعاتی به دلیل عدم آگاهی مردم از قیمت روز پلاستیک بازیافتی، اقدام به خرید زیر قیمت مواد بازیافتی از آنها می کنند و همین عامل سبب ایجاد چالش در مردم در هنگام فروش مواد بازیافتی شده است.

بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک به علت تجزیه ناپذیر بودن آن، گامی بسیار مهم در راستای حفظ محیط زیست است.

 

بهترین سایت ثبت آگهی

در این بین محدود بنگاه هایی هستند که بازیافت پلاستیک را با قیمت روز خریداری می کنند. یکی از آنها ثبت آگهی نیاز مردم است. شما می توانید با یک تماس با این بنگاه درخواست فروش خود را اعلام نمایید. پس از تماس، پرسنل نیاز مردم در کوتاه ترین زمان ممکن به محل شما مراجعه می نمایند و بعد از جمع آوری مواد بازیافتی در همان محل اقدام به تسویه حساب نقدی با شما خواهند کرد.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *