نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل
نیاز مردم - ثبت آگهی رایگان درگوگل

اهمیت تفکیک انواع ضایعات و بازار پر رونق آن

تفکیک انواع ضایعات

تفکیک انواع ضایعات یکی از راه های بازگرداندن این مواد به چرخه مجدد تولید و حفظ کردن زمین از پسماند های خطرناک است.

در گذشته ای نچندان دور، میزان تولید ضایعات همانند امروز  آنقدر زیاد نبود که نگرانی هایی از نحوه کنترل و دفع آن وجود داشته باشد. امروزه جمعیت جهان افزایش چشمگیری داشته و به مراتب نحوه کنترل انواع ضایعات و زباله ها نیز سخت تر شده است.

اهمیت تفکیک انواع ضایعات

در جهان امروز،  پیشرفت تکنولوژی سبب شده است تا مباحث مربوط به مدیریت پسماند بسیار جدی دنبال شود. در واقع با پیشرفت تکنولوژی بشر به بحران پسماند ها پی برد و در صدد یافتن راهی برای رفع این خطر برآمد.

بحث مدیریت پسماند اولین بار پس از انقلاب صنعتی مطرح شد. در آن زمان شرکت ها و کارخانه های بسیاری تاسیس شدند و حاکمان وقت با انبوهی از زباله مواجه شدند که می توانست به یک بحران تبدیل شود. در ابتدا تصمیم بر این شد که زباله در محل هایی خالی از سکنه دفن گردد اما سیل تاسیس کارخانجات انقدر شدید بود که حتی دفن زباله نیز در مدیریت پسماند کمکی نمی کرد.

پس از انقلاب صنعتی تصمیم حاکمان وقت برای مدیریت پسماند بازگرداندن انواع ضایعات به چرخه مجدد تولید بود.

در همین بازه زمانی صحبت هایی از بازگرداندن انواع ضایعات به چرخه تولید به میان آمد. حاکمان که به دلیل بحران مدیریت پسماند تحت فشار قرار گرفته بودند، از این پیشنهاد استقبال کردند.

بحث مدیریت پسماند آنقدر جدی دنبال شد که حتی برای این مقوله در دانشگاه رشته های مختلفی شکل گرفت. پس از بررسی های بسیار، راه حل نهایی نه تنها بحران پسماند ها را حل می نمود، بلکه مواد ضایعاتی را باز به چرخه تولید باز می گردانید.

بشر به این موضوع دست یافت که می تواند طی یک فرآیند پیچیده، ضایعات را باز به چرخه تولید برگرداند. لازمه به وقوع پیوستن این اتفاق در ابتدا تفکیک انواع ضایعات است.

انواع ضایعات

در مجموع انواع ضایعات معمولا شامل ضایعات فلزی و غیر فلزی، ضایعات خانگی، ضایعات صنعتی و ضایعات قطعات الکترونیکی می شوند.

ضایعات فلزی تقریبا شامل هر فلزی می شود که به پایان عمر خود نزدیک شده است. انواع ضایعات فلزی شامل آهن، چدن، استیل، مس، آلومینیوم، برنج، سرب و… می شوند. از طرفی دیگر هر شی غیر فلزی که به پایان عمر خود برسد، ضایعات غیر فلزی نام دارد. پلاستیک، مقوا، کارتون، شیشه، لاستیک و… جز این دسته می باشند.

ضایعات قطعات الکترونیکی شامل تمامی قطعات خراب شده وسایل برقی مانند کامپیوتر، رادیو، تلویزیون، یخچال و… می شود.

دسته دیگر از مواد ضایعاتی مربوط به بخش صنعتی است. ضایعات صنعتی معمولا شامل مواد شیمیایی، مواد پلاستیکی، انواع فلزات و… می شود. انواع ضایعات صنعتی پس از تولید مجدد به صنعت ساخت و ساز باز می گردند.

در نهایت آخرین دسته از انواع ضایعات مربوط به زباله های خانگی است. این دسته به دلیل طیف وسیعی که دارد، امکان وجود هر یک از انواع ضایعات فلزی و غیر فلزی، صنعتی و الکترونیکی در آن وجود دارد.

 

بنگاه های ضایعاتی

یکی از تجارت های بسیار سودمند که همزمان با بحث مدیریت پسماند شکل گرفت، بنگاه های ضایعاتی بود. علاوه بر تلاش سازمان محیط زیست و ارگان های دولتی مبنی بر سوق دادن مردم را به سوی صنعت بازیافت، تاسیس بنگاه های ضایعاتی و خرید بازیافت با قیمت مناسب، مشوقی بسیار عالی برای مردم به منظور فروش مواد ضایعاتی بود.

اگر به قیمت انواع ضایعات توجه کنیم متوجه خواهیم شد که قیمت آن ها نسبت به سایر ضایعات بیشتر است. همین مورد اشتیاق مردم به فروش این قبیل ضایعات را بیشتر می کند. از طرفی دیگر قیمت ضایعات فلزی و غیر فلزی به صورت روزانه تغییر میکند و ممکن است روزانه افزایش یابد.

برخی از بنگاه های ضایعاتی با توجه به عدم آگاهی مردم از قیمت روز ضایعات اقدام به خرید زیر قیمت این مواد می کنند. همین عامل سبب عدم اعتماد مردم به این قبیل بنگاه ها شده و مردم در هنگام فروش انواع ضایعات دچار چالش می شوند.

ثبت آگهی خرید ضایعات در نیاز مردم

یکی از بنگاه های خوب و قابل اعتماد برای فروش انواع ضایعات، بنگاه نیاز مردم است که ثبت آگهی خرید ضایعات رایگان میباشد. این بنگاه نسبت به قیمت روز انواع ضایعات با شما تسویه حساب خواهد کرد. شما برای فروش انواع ضایعات خود به این بنگاه، تنها کافیست تا با شماره بنگاه نیاز مردم تماس بگیرید. پرسنل این بنگاه در زمانی کوتاه به مکان شما مراجعه می کنند و در همان لحظه تحویل ضایعات، با شما تسویه حساب نقدی خواهند کرد.

سخن اخر

تفکیک انواع ضایعات در نهایت فروش انواع ضایعات می تواند قدمی رو به جلو و به صرفه در حفظ محیط زیست و سودمند شدن خریدار و فروشنده ضایعات باشد. بازگشت مجدد پسماند ها به چرخه تولید نه تنها از نظر محیط زیستی مفید است و از گرمایش کره زمین جلوگیری می کند، بلکه باز تولید محصولات مختلف در بسیاری از موارد نسبت به تولید دست اول آنها بسیار به صرفه تر است. در این بین یکی از چالش های افراد فروشنده انواع ضایعات پیدا کردن بنگاهی است که این مواد را با قیمت مناسب خریداری کند. بنگاه نیاز مردم یکی از مناسب ترین مکان ها برای فروش این محصولات است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *